European Senior Men´s Team Championship
Tři roky čekala Česká republika, aby mohla uspořádat další vrcholný amatérský evropský turnaj. Mariánské Lázně hostily Evropské mistrovství družstev seniorů a reprezentovaly celý český golf v té nejvyšší kvalitě. Nadšené ohlasy zahraničních hráčů korunovaly fantastickou akci.
Ačkoliv většina fanoušků sleduje převážně profesionální golf, jeho amatérská podoba je stále majoritní a golfové velmoci se předhánějí o to, aby získaly možnost pořádat velké evropské turnaje. Podobně jako v jiných sportech má mistrovství pořádané pro několik zemí vynikající dopady na další cestovní ruch a celkovou prezentaci pořadatelské země. Když výkonný výbor EGA zvolil pro Evropské mistrovství družstev seniorů jako pořadatelské hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně, nemohl zvolit lépe. Do České republiky se vrátila vrcholná evropská akce po roce 2020, kdy byla svědkem European Young Masters v Mladé Boleslavi.
23 zemí přijelo reprezentovat 138 hráčů, z toho nadpoloviční většina s plusovými hendikepy. Na startovní listině byli i reamaterizovaní profesionální hráči, například Christophe Muniesa z Francie – bývalý hráč European Tour. Jeho spoluhráčem v týmu byla další velká osobnost – Pascal Grizot, který je prezidentem Francouzské golfové federace a významně se podílel na uspořádání Ryder Cupu na hřišti Le Golf National nedaleko Paříže v roce 2018.
Je pravdou, že pořadatelům turnaje přálo počasí. Týden před turnajem hřiště dostalo dostatek vláhy a následné teploty pomohly veškeré vegetaci k růstu. Skvěle odvedenou práci celého týmu greenkeeperů pod vedením Jano Csizmára a Ondřeje Urbánka doplnila příjemná recepce a fantastický personál restaurace. Do spolupráce se však zapojily i místní hotely, například Esplanade, Parkhotel Golf, Falkensteiner, Ensana, Morris a další. I pro ně byl seniorský turnaj příležitostí, protože pro lázeňské město je toto právě ta kategorie, která se sem ráda vrací.
Ředitel turnaje, bývalý prezident ČGF Zdeněk Kodejš, neopomenul poukázat na důležitou roli národní federace: „Zažil jsem mnoho turnajů, ale žádný nebyl takový jako tento. Do nedělního večera mi chodily děkovné zprávy od kapitánů družstev, velmi příjemné byly ohlasy činovníků EGA na skvěle připravený turnaj a vynikající hřiště. Pro český golf je to skvělá zpráva a velký diplomatický úspěch. Pořádání amatérských turnajů všech kategorií je základní rolí národní federace. Ta odpovídá za rozvoj golfu v zemi a tyto akce znamenají šanci na růst u mladých hráčů a rozšiřování povědomí o kvalitě golfového prostředí u starších hráčských kategorií. U nich to znamená i podporu golfového cestovního ruchu, protože oni se v případě spokojenosti na hřiště úspěšných mistrovství rádi vracejí. Bez podobných akcí nemají špičkoví hráči šanci vyrůst.“
Finálový zápas mezi Anglií a Francií jen potvrdil vynikající sportovní úroveň celého mistrovství. Celý finálový souboj rozhodla až osmnáctá jamka posledního duelu. Hráč Anglie Stephen Creed proměnil 7metrový putt do birdie. Jeho soupeř Jean-Jacques Wolff následně svůj 4metrový putt o 2 centimetry nedal. Tomu však předcházela situace na dvanácté jamce, kdy Stephen Creed dostal záchvat migrény a přestal na chvíli vidět. Oba kapitáni se okamžitě domluvili na 15minutovém „recovery“. Jean-Jacques Wolff navrhl nechat projít flajt za nimi, aby se jeho soupeř mohl vrátit do hry. Sportovní a lidská úroveň tak předčila nad touhou snadného bodu a vítězství.
Zmiňme i účast našich hráčů, kteří díky zranění jednoho a diskvalifikaci druhého skotského hráče se štěstím proklouzli do hrací skupiny B, tedy do hry o 9. až 16. místo. Tím si zajistili účast na příštím Mistrovství Evropy seniorských týmů na bulharské Black See Rama. Překvapení se ale nekonalo, takže Češi po prohrách s Rakouskem, Islandem a Norskem obsadili konečné 16. místo.
Kompletní výsledkdy nalezente zde a více informací k celému průběhu turnaje zde.
Autor: Petr Přikry, zdroj: www.cgf.cz